Pomiń menu
Wydarzenia odbywa się w Katowicach
09.12-10.12.2022

Animacja!

Po latach przerwy udaje nam się w końcu reaktywować konkurs Czarnego Konia. Zimowa edycja z jednej strony będzie zatem nostalgicznym spojrzeniem w przeszłość, jednocześnie oddając głos nowemu pokoleniu twórców - osobom debiutującym w Konkursie Czarnego Konia Animacji oraz młodym twórcom z Estonian Academy of Arts. Przyglądając się tegorocznej selekcji możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że najlepsze animacje, które w tym roku zobaczycie, czekają na was w grudniu w Katowicach.

KONKURS CZARNY KOŃ ANIMACJI

Według niektórych najlepszy konkurs animacji w Polsce powraca tej zimy! Tym razem nasi widzowie mogą między innymi porzucić na chwilę szarą zimę na rzecz kolorowych filmów animowanych we wszelkich możliwych paletach: empatyzować z myszą imprezującą w klubie, lisem zagubionym pośród londyńskich uliczek i wyruszyć na niepokojącą wyprawę pośród ruin. W konkursie zobaczymy animacje studenckie, debiuty oraz filmy drugie. Spotkamy się wspólnie, by po kilku sezonach przerwy, na nowo ponapawać się wspaniałą sztuka animacji i zadecydować o przyznaniu statuetki Czarnego Konia Animacji. W tym roku spłynęła do nas rekordowa liczba zgłoszeń (ponad 1900 filmów!) i możemy zagwarantować najwyższą w historii konkursu jakość selekcji.

THE BEST OF ESTONIAN ACADEMY OF ARTS

Niesforna wycieczka szkolna w muzeum lub zdeterminowany kolarz? Widzowie Arsa, którzy widzieli przynajmniej kilka setów poprzednich konkursów Czarnego Konia Animacji mogą kojarzyć Estonian Academy of Arts - bardzo współczesne w duchu animacje stworzone za pomocą tradycyjnych technik. Humor łączy się z poruszającymi historiami, eksperyment z wysokiej klasy jakością. Przedstawiamy wam wybór najlepszych animacji tej uczelni z ostatnich kilku lat połączony z dyskusją. Naszymi gośćmi będą przedstawiciele uczelni z Tallina. To jedyna taka okazja, aby poznać tajniki animacji i spojrzeć na to medium z perspektywy ich twórców.

T'IEN LAI

Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby zabawić się z synestezję. Znaleźliśmy muzykę, która doskonale ilustruje to, co często udaje się tylko w animacji. Czy dźwięk może morfować jak kształty? Jaki kolor ma industrialne techno i czy kuduro skrzy się jak opal? T’ien Lai to marka papierosów palonych przez głównego bohatera powieści „Człowiek z Wysokiego Zamku” Philipa K. Dicka – w wolnym tłumaczeniu z języka japońskiego znaczy „niebiańska muzyka”. To również bydgoskie trio, w którego skład wchodzą Qba Janicki, Łukasz Jędrzejczak i Jakub Ziołek. Ich muzycznym punktem odniesienia stały się sceny klubowe Luandy, Lizbony, Durbanu, Kampali, Rio de Janeiro i eksperymenty z takimi gatunkami jak kuduro, gqom i baile funk, które muzycy określają jako "konk".

MIEJSCE, DATY, WSTĘP

Zimowa edycja odbywa się w dniach 9-10 grudnia w klubokawiarni Drzwi Zwane Koniem oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Bilety w cenie 15 zł (7,5 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca) nabyć można online w sieci Interticket oraz na miejscu przed wydarzeniami.

W ramach festiwalu we współpracy z EAA oraz katowicką ASP zorganizowane zostaną również zamknięte warsztaty dla studentów animacji.

DOSTĘPNOŚĆ

Filmy pokazane zostaną z napisami dla Głuchych i osób słabosłyszących.

Miejsce jest nieprzystosowane do potrzeb osób poruszających na wózku i z ograniczeniem mobilności (brak dostosowanych wejść i toalety). Jeśli potrzebujesz pomocy asystenta - napisz do nas proszę (bartek@arsindependent.pl).

Ars Independent to festiwal, który odbywa się w formule czterech odsłon w roku: wiosennej (marzec), letniej (czerwiec), jesiennej (wrzesień) oraz zimowej (grudzień). Organizatorami wydarzenia są Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek oraz Miasto Katowice. Producentem wydarzenia jest Spółdzielnia Socjalna Honolulu, prowadząca lokale: Drzwi Zwane Koniem, Luft oraz Kozaczki w Katowicach.

Kuratorka: Gabriela Palicka
Program: Matylda Badera
Produkcja: Bastek Łąkas
Dostępność: Alicja Maciejewska
Promocja: Bartek Sołtysik, Natalia Kaniak
Klucz wizualny: Gabriela Palicka
Główny Patron Medialny: Czwórka Polskie Radio
Patroni Medialni: Fundacja Kulminacja, Final Girls - magazyn o kinie!
Partnerzy: Klub Filmowy Ambasada, Fundacja Siódmy Zmysł, ASP Katowice, Estonian Academy of Arts

Animacja!