Pomiń menu
Wydarzenia odbywa się fizycznie w Katowicach oraz w Internecie
25.06.2022

Krzysztof Topolski, Piętnastka, Adam Gołębiewski

W czerwcowy wieczór zapraszamy na spacer po katowickim Parku Kościuszki. Spotkamy się w trzech lokalizacjach – najstarszej budowli sakralnej w regionie: kościele Michała Archanioła, przy rzeźbie plenerowej przedstawiającej trzy kobiety oraz przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Każdemu spotkaniu będą towarzyszyły dźwięki zestawu perkusyjnego, który na warsztat wezmą Krzysztof Topolski, Piętnastka i Adam Gołębiewski.

Letnia odsłona Ars Independent to nasza próba dotarcia do nowej publiczności i chęć zanimowania południowej części Katowic. Kierujemy naszą uwagę i działania do spacerowiczów, odbiorców nieco przypadkowych, których mamy oczywiście zamiar miło zaskoczyć. W myśl Rebecci Solnit, spacerujemy poznając miasto na nowo i proponujemy nową odsłonę spacerów dźwiękowy. Porzucamy sale koncertowe i chcemy skorzystać z przestrzeni, która co dzień nie kojarzy nam się z miejskimi imprezami kulturalnymi. 

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tych, którym nadal ciążą popandemiczne niepokoje i którzy zamiast dusznego klubu preferują otwartą przestrzeń miejskiego pleneru. Cenimy waszą odpowiedzialność i chęć społecznego dystansu. 

W końcu, każde z trzech miejsc koncertowych w jakiś sposób koresponduje z muzyką tworzoną przez grających w nich wykonawców. W kontrze do festiwali nie hierarchizujemy naszych artystów, dlatego podczas czerwcowej odsłony nie znajdziecie headlinera. Krzysztof Topolski, Piętnastka i Adam Gołębiewski to równorzędne gwiazdy, którym dedykujemy osobne lokacje. Chcemy promować polską muzykę eksperymentalną i tworzyć platformę dla dobrej sceny elektronicznej. Wierzymy, że Katowice są miastem gotowym na kolejną porcję awangardy. Tym razem stawiamy na perkusję: instrumentarium kojarzone zazwyczaj z tłem i drugim planem dla nas stanie się wiodące, tworzące pełne i skończone narracje.

Krzysztof Topolski – artysta dźwiękowy, perkusista, Autor projektów z dziedziny muzyki i sztuki dźwięku. Zajmuje się field recordingiem, akustyczną ekologią i krajobrazem akustycznym. Tworzy instalacje dźwiękowe. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana i elektroakustyczna. Komponuje przy użyciu komputera. Realizuje projekty poświęcone muzyce współczesnej, akustycznej ekologii i sztuce dźwięku. Prowadzi również warsztaty. Występuje solo jako Arszyn. Gra w zespole Dead Vistula. Ostatnio opublikował albumy “Bop” oraz “Oddech”

Piętnastka – zainicjowany przez Piotra Kurka solowy projekt, którego debiutancki album „Dalia” wydany został w niezależnej, kasetowej wytwórni Sangoplasmo prowadzonej przez Lutto Lento. Wkrótce do koncertów Piętnastki dołączył Hubert Zemler i jako duet objechał Europę i USA. Poza dobrze przyjętym albumem A Sacrifice Shall Be Made / All The Wicked Scenes (Mondoj /2020), Kurek wydał w ostatniej dekadzie kilka innych albumów idiosynkratycznej, ciągle ewoluującej muzyki. Zemler jest niezwykle płodnym perkusistą i kompozytorem. Jego twórczość obejmuje muzykę orkiestralną, jazz i improwizację, jak również eksperyment i muzykę świata. Współpracował z takimi twórcami, jak John Tilbury, Ben Frost, Jon Gibson i RP Boo. W 2021 ukazał się nowy album duetu Piętnastka - Kambium dla warszawskiej wytwórni Mondoj

Adam Gołębiewski – urodzony w 1984 roku, perkusista, improwizator (także muzykolog i socjolog). Porusza się głównie na gruncie muzyki swobodnie improwizowanej, eksperymentalnej i free jazzu. W swojej pracy koncentruje się na krańcowym rozszerzaniu możliwości zestawu perkusyjnego i instrumentów perkusyjnych w zakresie ich brzmienia, ekspresji i anatomii, czego rezultatem jest bezpośredni i dojmujący język dźwiękowy. Współpracował m.in. z Yoko Ono czy Thurston Moore, Matsem Gustafssonem, Fredem Lonberg-Holmem, Kenem Vandermarkiem, Johnem Edwardsem, Alexem Wardem, Mazenem Kerbajem, Sharifem Sehnaoui, Mikołajem Trzaską, Majkiem Majkowskim, Witoldem Oleszakiem i wieloma innymi.

Pomimo tego, że do występów zaprosiliśmy trzech artystów, warto dodać, że identyfikacją wizualną dla letniej odsłony stworzyły dwie fantastyczne artystki. Obie projektantki łączy ogromna pasja do muzyki, każda na swój sposób działa w zakresie związanym z jej wizualizacją. Zofia Paśnik, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach to współorganizatorka konkursu Cover awArts. Na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym, multimediami i fotografią. Patrycja Mola, specjalistka od tworzenia identyfikacji wizualnych, wprawia w ruch grafiki i typografię, a także zajmuje się tworzeniem wideo i wizualizacjami muzycznymi. Warto przypomnieć, że samo logo Czarnego Konia zaprojektowała uznana graficzka Marta Gawin.

Letnia odsłona festiwalu 25 czerwca w katowickim Parku Kościuszki o 20. Wstęp wolny. Przy niesprzyjającej pogodzie koncerty odbędą się w podcieniach Miasta Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2). O ewentualnej zmianie miejsca poinformujemy na wszystkich naszych kanałach informacyjnych w dniu wydarzenia.

Wydarzenie jest dostępne dla osób niewidomych i zapewniamy asystę w przemieszczaniu się podczas wydarzenia. Osoby zainteresowane asystą podczas wydarzenia prosimy o zgłoszenie się w formularzu dostępnym poniżej.

Pomysł i koordynacja: Matylda Badera
Produkcja: Bastek Łąkas
Promocja: Bartłomiej Sołtysik, Natalia Kaniak
Identyfikacja wizualna: Zofia Paśnik, Patrycja Mola
Dostępność: Alicja Maciejewska
Organizatorami wydarzenia są Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek oraz Miasto Katowice.

Krzysztof Topolski, Piętnastka, Adam Gołębiewski