Pomiń menu
Wydarzenia odbywa się fizycznie w Katowicach oraz w Internecie
24.09-01.10.2022

Ars Ind w/ Ksawery Komputery

Jesienna odsłona Ars Independent to zaproszenie do cyfrowej immersji. Zachęcamy do zanurzenia się w kodzie i eksplorację algorytmów. 

Wszystko to w przestrzeni niepewności i oczekiwania, bo gdzież indziej czujemy ciężar upływającego czasu, jeśli nie na dworcu, czekając na kolejne komunikaty z charczących głośników? W tej lekko zszarganej nerwami przestrzeni proponujemy chwilę skupienia i ulotną, nad wyraz sterylną interakcję ze sztuką: instalację świetlną, która nie zadziała bez czynnika ludzkiego.

Początkowo przygotowana specjalne dla festiwalu instalacja miała być cyfrowym lustrem, zmieniające nasze odbicie w światło. Miejsce ekspozycji okazało się jednak wystarczająco inspirującym tematem do stworzenia instalacji o charakterze site-specific. Instalację stworzoną z myślą o zaistnieniu w ściśle określonym miejscu. Miejscu, w którym przed remontem katowickiego dworca PKP wisiała tablica rozkładów jazdy. Artysta po przestudiowaniu sieci komunikacji kolejowej w regionie postanowił stworzyć własną interpretację takiego ekranu.

Zapętlone na ekranach napisy z nazwami miejscowości wędrują po ledowej tablicy udając szyny dziecięcej kolejki elektrycznej. Napisy jeżdżą w pętli, podobnie jak pociągi, pokonując tę samą trasę w obie strony. To, co odróżnia instalację Ksawerego Kirklewskiego od zwykłej animacji to właśnie algorytm i sposób w jaki generowane są trasy wyświetlania kolejnych miejscowości. Sztuka generatywna, której efektem są „Pętle” to nieustannie zmieniający się i niepowtarzalny na ekranie wynik. W przeciwieństwie do stałego i przewidywalnego (przynajmniej deklaratywnie) rozkładu jazdy pociągów, te na ekranie żyją własnym życiem.

KSAWERY KOMPUTERY

Za projekt i wykonanie odpowiedzialny jest artysta znany jako Ksawery Komputery, czyli Ksawery Kirklewski. To urodzony w 1988 artysta zajmujący się motion designem i kreatywnym kodowaniem. Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku a jego dyplom „Wystawa Sztandarów” (2015) otrzymał Nagrodę Ministra Kultury w kategorii „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Polsce” w 2015 roku. Ksawery jest autorem interaktywnych instalacji, animacji generatywnych* (czyli takich, w których wykorzystuje się pracę algorytmu), teledysków, rzeźb figitalnych* oraz realizacji w przestrzeni publicznej. W swojej działalności wykorzystuje nowe technologie, programowanie, media reklamowe i sprzęt telewizyjny, skupiając się głównie na obszarze generatywnym (czyli na takim zbudowanym dzięki algorytmowi) i na obszarze net artu. 

Od 2019 roku współtworzy Fundację(x), inicjatywę zajmującą się szeroko rozumianą sztuką nowych mediów oraz jej upowszechnianiem.

Jego najnowsze projekty to: interaktywna instalacja świetlna „ENTER” na zlecenie Nxt Museum w Amsterdamie, generatywna strona muzyczna „Symphony in Acid” we współpracy z brytyjskim artystą Maxem Cooperem oraz seria rzeźb „CTRL_DAT” dla szwajcarskiej galerii Kate Vass Galerie.

SŁOWNICZEK POJĘĆ

Sztuka generatywna to proces algorytmicznego generowania nowych pomysłów, form, kształtów, kolorów lub wzorów. Najpierw tworzy się reguły, które wyznaczają granice procesu tworzenia, następnie komputer postępuje zgodnie z tymi zasadami, aby tworzyć nowe prace w imieniu artysty.

Figitalny to fizyczny i cyfrowy jednocześnie. Figitalność jest koncepcją, w której wykorzystuje się technologię do połączenia świata cyfrowego z fizycznym w celu stworzenia unikalnych interaktywnych doświadczeń dla widza.

MIEJSCE, DATY, WSTĘP

Wystawy otwiera się 24 września o 20:00 i będzie można ją oglądać do 1 października do 20:00. Instalacja czekać będzie na zwiedzających na Dworcu PKP Katowice, przy wejściu od Placu Andrzeja.

Wstęp wolny.

Data i godzina: 20:00, 24.09 (sobota) - 20:00, 01.10 (sobota)
Miejsce: Dworzec PKP (od strony placu Andrzeja)
Bilety: wstęp wolny
Dostępność: instalacja posiadać będzie audiodeskryptywny opis do pobrania z kodu QR i odsłuchania na miejscu na telefonie
Ars Independent to festiwal, który odbywa się w formule czterech odsłon w roku: wiosennej (marzec), letniej (czerwiec), jesiennej (wrzesień) oraz zimowej (grudzień).

Ars Ind w/ Ksawery Komputery