Pomiń menu
Wydarzenia odbywa się w Katowicach
08.10-13.10.2024

PIERWSZE FILMOWE ODKRYCIA

PIERWSZE FILMOWE ODKRYCIA ARS INDEPENDENT FESTIVAL

Zapowiada się niezwykła wizualna uczta filmowa! Fiński „Giant’s Kettle” i irański „The Great Yawn of History” pierwszymi potwierdzonymi tytułami w Konkursie Czarnego Konia Filmu. Premierowo tylko na tegorocznym Ars Independent Festival. 

Znamy dwa z sześciu tytułów Konkursu Czarnego Konia Filmu na tegorocznym Ars Independent Festival. Komisja selekcyjna pod przewodnictwem Przemysława Sołtysika – szefa festiwalu i Agnieszki Skrzelowskiej z Silesia Film zaprosiła do Konkursu pełnometrażowy debiut duetu Markku Hakala i Mari Käki, czyli fiński „Giant’s Kettle” (2023) oraz irański „The Great Yawn of History” (2024) w reżyserii debiutującego w pełnym metrażu Aliyara Rastiego. Oba filmy będą miały swoje polskie premiery na Ars Independent Festiwal. 

„GIANT’S KETTLE”

Całkowicie autorska – od pomysłu do postprodukcji – sześcioletnia praca duetu Markku Hakala i Mari Käki zaowocowała niezwykłym projektem filmowym: monochromatyczną ucztą dla oka, którą po raz pierwszy w polskich kinach zobaczymy tylko na Ars Independent Festival. „Giant’s Kettle”, wykorzystujący napięcie między ciszą a dźwiękiem, światłem a cieniem, oczywistością a niezwykłością, zaprasza nas do świata z pogranicza artystycznej iluzji i obyczajowej obserwacji. Opowiadając „historię miłosną bez miłości” o uwikłaniu w sytuacje i miejsca, z których nie można znaleźć wyjścia ani ucieczki, w estetycznych subtelnościach przywołuje echa niemieckiego ekspresjonizmu i Kemmerspielfilmu, doprawiając wszystko surową, bo pozbawioną kolorystycznego rozmachu, dziwnością kina spod znaku Wesa Andersona. 

„THE GREAT YAWN OF HISTORY”

Hipnotyzujący wizualnie film drogi prosto z selekcji berlińskiego festiwalu. Snuta powoli i z filozoficznym namysłem historia mężczyzny, który śni o skrzyni ze złotem czekającej na niego na końcu jaskini, ale ograniczony przez swoje religijne przekonanie, że nie wolno mu szukać jej samemu, prosi o pomoc w poszukiwaniach niewierzącego. Razem wyruszają w długą podróż. Aliyar Rasti w swoim pełnometrażowym debiucie fabularnym prowadzi nas przez irańską pustynię, malownicze i dzikie rejony, przystaje w tradycyjnym karawanseraju i zagląda do jaskiń na północy kraju, w poszukiwaniu wyśnionego skarbu.

Zwycięzcę Konkursu Czarnego Konia Filmu wybiorą widzowie podczas festiwalu, który odbędzie się w dniach 8-13 października. Na projekcje filmów konkursowych zapraszamy do Kina Światowid w Katowicach. Ars Independent Festival istnieje od 2011 roku, od 2024 organizowany jest wspólnie przez instytucję kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach. Karnety na festiwal już w sprzedaży.

PIERWSZE FILMOWE ODKRYCIA