Pomiń menu
Wydarzenia odbywa się fizycznie w Katowicach oraz w Internecie
11-12.12.2021

Porozmawiajmy o potworach. Program

Kultowe “monster movies” w grudniu na Ars Independent!

W dniach 11-12 grudnia odbędzie się ostatnia w tym roku odsłona festiwalu Ars Independent. Hasło przewodnie: Porozmawiajmy o potworach. W kolaboracji z Kryptą Absurdu i VHS Hell przygotowaliśmy wybór klasyków - tych znanych bardziej lub mniej - z gatunku horroru i sci-fi, które straszyły (i bawiły) widzów ponad pół wieku temu.

W programie m.in.: kanoniczny obraz kosmicznej inwazji naszej planety - “Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia” (USA 1951), który pokażemy z audiodeskrypcją w Światowidzie. Jak również nie mniej kultowe wizje inwazji z wody - “To przyszło z głębin morza” (USA 1955) - oraz z powietrza - “Szpon” (USA 1957).

W ramach specjalnego pokazu z cyklu VHS Hell odświeżymy w Absurdalnej “Reproduktorki” (USA 1986). To obsceniczne kino klasy B z nurtu SF od mistrza gatunku - Tima Kincaida (“Mutant Hunt”, “Robot Holocaust”).

Również ze studia w Absurdalnej na żywo wyemitujemy na facebooka i youtube’a dyskusję o kinie SF z połowy XX w. Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy Mateusz Demski, a będą z nami: Krystian Kujda (Octopus Film Festival), Jacek Dziduszko (dziennikarz filmowy), Marta Płaza (Final Girls). 

Zobaczymy również online na mojeekino.pl współczesną twórczość, zainspirowaną wyraźnie klasykami z lat 50. - “Zabójczego Boga” (Hiszpania 2017). To historia Carlosa i jego rodziny, których w Sylwestra odwiedza osobliwy mężczyzna podający się za Boga i zapowiadający, że o świcie cała ludzkość zginie. Rodzina musi wskazać do północy dwie osoby, które unikną zagłady i zbudują nowy świat.

Bilety na wydarzenia nabyć można w sieci oraz na miejscu przed wydarzeniem:

- 18 PLN (Światowid, Filmowa.net);

- 18 PLN (Absurdalna, Interticket);

- 15 PLN (Mojeekino.pl).

Kolejna edycja festiwalu odbędzi się w marcu 2022 roku!

Organizatorami wydarzenia są instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice. Wydarzenie produkuje przedsiębiorstwo społeczne Spółdzielnia Socjalna Honolulu, prowadzące klubokawiarnię Drzwi Zwane Koniem.

Hasło: Porozmawiajmy o potworach
Data: 11-12.12.2021
Miejsce: Katowice / online
Bilety: 15-18 PLN
Kurator: Paweł Trzepizur

Porozmawiajmy o potworach. Program