Pomiń menu
Wydarzenia odbywa się fizycznie w Katowicach oraz w Internecie
25.06.2022

#StandWithUkraine

Od początku istnienia Ars Independent przyświecała nam idea kina niezależnego. Niezależnego nie jedynie w kwestiach formalnych, lecz przede wszystkim takiego, które jest przejawem pewnej wrażliwości. Wrażliwości, na którą jest miejsce i przestrzeń w świecie nieskrępowanych odgórną myślą systemów i agendą ministerstw, które ją finansują.

Pierwszą edycję festiwalu inaugurowaliśmy filmem „Offside” irańskiego reżysera Jafara Panahiego, który mimo zaproszenia nie został wypuszczony z kraju i nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu, a który za swoje wrażliwe społecznie filmy, został skazany na karę więzienia.

Podczas drugiej edycji festiwalu z nadzieją na rozwój kina z Palestyny prezentowaliśmy tamtejsze filmy i animacje. Wspieraliśmy ukraińskiego reżysera Olega Sentsova, apelując o jego uwolnienie podczas trzeciej edycji Ars Independent. Wierzymy, że po części dzięki takim skromnym działaniom jak nasze, o istnieniu tych twórców i ich zmaganiach dowiedziało się więcej osób. Przez lata angażowaliśmy się w wiele społecznych inicjatyw, starając się nagłośnić niektóre problemy i promować inne spojrzenie na świat i sztukę. Pomogli nam w tym tacy twórcy jak Béla Tarr, Nina Menkes, Lior Shamriz, Laila Pakalnina, Bruce LaBruce, Mariola Brillowska, czy Yann Gonzalez.

Dzisiaj, gdy wiele kwestii, które przez lata poznawaliśmy z bezpiecznej perspektywy sali kinowej, są dla nas coraz bardziej namacalne, a wojna w Ukrainie toczy się tuż obok nas, nie chcemy pozostać obojętni. Chcieliśmy wyrazić najszczersze słowa wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów i wyraźnie zaznaczyć, że podobnie jak wiele obserwujących nas osób, również i my, osoby tworzące ten festiwal, staramy się pomóc jak tylko możemy w zaistniałej sytuacji.

Dlatego wybaczcie nam milczenie w ciągu ostatnich kilku dni i wiedzcie, że gdzieś pomiędzy udostępnianiem śmiesznych memów w mediach społecznościowych a przygotowywaniem festiwalu, staramy się realnie działać.

Ekipa Ars Independent

#StandWithUkraine