KatowiceOnline
24-24
092021

Technologia przegoniła ewolucję

Letnia odsłona Ars Independent 2021 odbędzie się od 25 do 26 czerwca w Katowicach i online. Pierwsza z trzech planowanych na ten rok odsłon festiwalu przypomnimy dorobek mistrza "body horroru" - Davida Cronenberga.

W planach: plenerowy pokaz „Dreszczy” w ogrodzie Katowice Miasto Ogrodów (filmu znanego też pod innymi tytułami m.in. „They Came from Within”). To tutaj Cronenberg nakreślił swój charakterystyczny styl, kręcąc opowieść o eksperymencie szalonego naukowca z pasożytami, które zamieniają ludzi w bezmyślne, żądne seksu i krwi istoty.

Ponadto pokazy filmowe w kinie Światowid. Tutaj kolejne dwa klasyki z pogranicza SF i filmu grozy: „Wideodrom” (niezapomniana rola Jamesa Woodsa) oraz „Mucha” (jeszcze bardziej kultowa rola Jeffa Goldbluma). A także przegląd krótkometrażowych animacji „Trąba, dupa i kilka zadrapań” w klimatach „body horroru” (który zobaczymy zarówno w Światowidzie, jak i online na platformie mojeekino.pl). Warto dodać, że animacje zaprezentowane zostaną z audiodeskrypcją.

Festiwal zainicjuje emisja w sieci (facebook, youtube) dyskusji „Czy Cronenberg nas podnieca?”, z gościnnym udziałem krytyków filmowych: Patrycji Muchy i Piotra Czerkawskiego. Rozmowę poprowadzą w duecie Agnieszka Karpiel i Przemek Sołtysik, współkuratorzy czerwcowej odsłony Ars Independent.

- Technologia przegoniła ewolucję. Przejęliśmy kontrolę nad ewolucją, nie zdając sobie z tego sprawy. To już nie środowisko wywołuje zmianę w naszych ciałach - to nasze umysły, nasze idee, nasze technologie - David Cronenberg w komentarzach do “Wideodromu”.

Bilety w cenie 15 zł na seanse w Kinie Światowid są już dostępne w sprzedaży, a od 11 czerwca nabyć będzie można bilety na pokaz na platformie mojeekino.pl. 

Kolejne odsłony festiwalu wydarzą się we wrześniu i grudniu.

Organizatorami wydarzenia są instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice. Wydarzenie produkuje przedsiębiorstwo społeczne Spółdzielnia Socjalna Honolulu, prowadzące klubokawiarnię Drzwi Zwane Koniem.

Kuratorzy: Agnieszka Karpiel, Przemek Sołtysik

Technologia przegoniła ewolucję