Pomiń menu
Wydarzenia odbywa się w Katowicach
08.10-13.10.2024

ROZBIEG: przegląd krótkich metraży Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego

Seans i spotkanie z twórcami | 90 min

Q&A z osobami autorskimi prowadzi Paulina Pikiewicz

Pełna gama emocji na ekranie, od śmiechu po lęk absolutny, a między nimi wszystko inne i cała reszta – tego doświadczycie, oglądając starannie dobrany zestaw najnowszych etiud wyprodukowanych przez Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Mroczny charakter „Czarnej wody” przyprawi o dreszcze, a „Sprzedawca” udowodni, że na każdą potrzebę można znaleźć odpowiednie rozwiązanie. „Miasto jeży” nagrodzone na 39. Warszawskim Festiwalu Filmowym potrzebuje już tylko jednej kwalifikacji na akredytowany festiwal filmowy, by znaleźć się na liście filmów ubiegających się o Studenckiego Oscara. Zobaczycie również „Pazur” – dokument, który spodobał się za zachodnią granicą Polski, gdzie na 70. edycji IK Oberhausen miał swoją międzynarodową premierę, a następnie powędrował do Görlitz na 21. Neisse Film Festival.

„Sprzedawca”, reż. Patryk Kaflowski

Darek jest właścicielem sklepu na skraju bankructwa. Sprawy przybierają dziwny obrót, gdy do jego sklepu przybywa duża dostawa półpancerzy. W sklepie pojawia się staruszek, który proponuje pomoc w sprzedaży.

„Pazur”, reż. Marta Z. Nowak

W odludnej wiosce lalkarz pracuje w spokoju nad specjalnym projektem. Jego przedsięwzięcie niespodziewanie nabiera rozpędu, gdy mężczyzna postanawia przyjąć uchodźców ze wschodniej Ukrainy. Śmiały projekt Łukasza pozwala rodzinie oderwać myśli od trudnej rzeczywistości, a on sam zyskuje kompanów, którzy chcą mu pomóc w dążeniu do celu.

„Miasto jeży”, reż. Mateusz Rybiński

Nowy pacjent trafia do ośrodka leczenia uzależnień dla głuchej młodzieży. Na drodze jego terapii staje rodzące się, ciężkie do nazwania uczucie do długo przebywającej tam dziewczyny. Całość filmu opowiedziana jest w języku migowym.

„Czarna woda”, reż. Joanna Różniak

Emilka jest młoda, bezrobotna i panicznie boi się zbiorników wodnych. Po rodzinnej tragedii cały swój czas spędza z młodszą siostrą. Nowa praca, która wymaga całkowitego zanurzenia w przeszłości, może być jej szansą na nowy start.

Kurator: Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

UWAGA! Filmy, animacje, wideoklipy, gry komputerowe prezentowane w ramach festiwalu mogą zawierać treści i obrazy wywołujące dyskomfort (m.in. przemoc, przemoc seksualna, przemoc słowna, nagość). Sekwencje z migotaniem mogą wpłynąć na osoby wrażliwe na światło.

ROZBIEG: przegląd krótkich metraży Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego

Światowid (sala Królestwo)

10 października, godz. 14:30